Калькулятор прибутку
uk
+38 (098) 555-70-19
+38 (066) 171-28-46
Замовити зворотній дзвінок
Главная > Блог > Новини > Прискорення мінералізації соломи і поживних залишків. Цеовіт Екосолома – сучасний комплекс хелатів мікроелементів

Прискорення мінералізації соломи і поживних залишків. Цеовіт Екосолома - сучасний комплекс хелатів мікроелементів

Внаслідок незбалансованого застосування мінеральних добрив, відсутність добрив органічних і спалювання соломи на полях відбулися істотні зміни в структурі ґрунтового покриву. Ці зміни особливо вплинули на біологічну активність живих грунтових мікроорганізмів, які завжди вважалися індикаторами родючості грунту. На сьогоднішній день втрати гумусу спостерігаються в усіх грунтово-кліматичних зонах України. Згідно з опублікованими даними, при існуючій структурі посівних площ в цілому по країні щорічні втрати гумусу становлять – 0,6-0,7 т / га.

Резерв органіки, макро- і мікроелементів При таких реаліях для поліпшення синтезу гумусу в грунті на перше місце виходить використання поживних залишків (соломи). Мабуть зайве нагадувати, що спалювання соломи руйнує гумусовий шар, безповоротно втрачається органічний азот, гинуть потенційно корисні мікроорганізми, одночасно такі дії сприяють підвищенню «парникового ефекту». А ось закладення соломи в грунт є величезним резервом (в середньому 3-5 т / га) припливу органічних речовин, вона дає енергію і додаткове харчування для роботи грунтових біофабрик – вільно живих організмів. Без їх участі, а при наявності тільки мінеральних добрив, біохімічні процеси будуть сильно обмежені. Солома містить в середньому 0,5% азоту, 0,25% фосфору, 0,8% калію, 35-40% вуглецю. Таким чином, один гектар стерні зернових може збагатити грунт десь на 30-40 кг азоту і 2500-2900 кг вуглецю. Ряд дослідницьких установ підтверджує, що з пожнивними залишками в грунт повертається від 20 до 40% основних елементів живлення. Використання в якості органічних добрив 17-20 млн т соломи може заощадити внесення понад 100 тис. Т азоту, 70 тис. Т фосфору та 250 тис. Т калію щорічно. Поряд з макроелементами в соломі міститься і значна кількість мікроелементів, таких як бор, мідь, марганець, цинк, молібден і кобальт. При розкладанні органічної речовини всі ці елементи також вивільняються в грунт, де присутні в доступній для рослин формі.

Таблиця 1.
Склад мікроелементів в соломі різних культур, мг / кг сухої речовини
Элементи живлення Культури
Жито Пшениця озима Пшениця ярова Ячмінь яровий Овес Ріпак Кукурудза
B 2,65 3 3,25 4,4 3,7 9,8 5,4
Cu 3 3,5 3 4,2 3,25 3,16 6
Mn 51,4 39,7 49,9 45 144 40,3 55
Mo 0,33 0,35 0,35 0,35 0,32 0,3 0,44
Zn 28,5 22,1 24,2 24,7 34,2 32,5 33

У парі з азотом через високий вміст вуглецю, а також з-за поганого його співвідношення з азотом розкладання соломи в грунті і фіксація елементів (мінералізація) відбувається дуже повільно (до 2 років). Так в соломі співвідношення C: N становить 80-100: 1, в той час як в гної C: N становить 20-25: 1, а в грунті – 8-12: 1. При співвідношенні 20-25: 1 солома енергійно розкладається ється і створює сприятливі умови для живлення рослин. Якщо разом з соломою не вносити азот, то солома забирає 40-50 кг / га ґрунто ного азоту на власну мінералізацію, що призводить до значних втрат врожаю.

В середньому для мінералізації 1 т соломи потрібно 10 кг / га азоту. Особливо це відчутно на посівах ріпаку, де 1 т врожаю дає 2 т соломи. З азотних добрив аміачна селітра має найнижчий коефіцієнт мінералізації через відсутність прямого контакту з соломою і недоліком вологи.

Набагато краще коефіцієнт використання азоту маємо при внесенні рідкого азоту, однак при цьому існує значний ризик його втрати через вивітрювання з вологою. Щоб вирішити ці питання, тобто домогтися нужду ного співвідношення вуглецю і азоту і прискорити розкладання соломи і рекомендується ється застосовувати спеціалізований комплекс хелатов макро-, мікро- і ультраелементів – Цеовит Екосолома. В результаті інтенсивного поширення корисних бактерій в грунті вже через кілька тижнів після оранки (дискування) настає мінералізація соломи (за умови достатньої кількості вологи).

Цеовит Екосолома сприяє розвитку азотфіксуючих і вільно-живучих в грунті бактерій типу Azotobacter i Clostridium. Рід аеробних вільно-живучих бактерій Azotobacter здатний фіксувати до 40 кг азоту на гектар, а анаеробних Clostridium – до 10 кг азоту на гектар.

З Цеовіт Екосолома рекомендується використовувати невелику кількість КАСу або карбаміду, створюючи тим самим інтенсивне зв’язування їх з атмосферним азотом, який добре засвоюється вже названими азотфиксирующими бактеріями. Для розвитку Azotobacter необхідний водорозчинний фосфор, а також кальцій, калій, магній, залізо, молібден, бор. Бактерії Clostridium вимагають заліза, молібдену і кобальту. Всі ці елементи в достатній кількості забезпечує препарат Цеовіт Екосолома.

Механізм дії Цеовит Екосолома:
При попаданні робочого розчину на органічні залишки він рівномірно розподіляється по їх поверхні. Органічні кислоти розм’якшують епідерміс, тим самим полегшуючи доступ розчину до волокон клітковини (целюлози). Біополімерна плівка з полісахаридом і прилипачем (ПАР) покриває весь обсяг органіки, сприяючи кращому засвоєнню комплексу, а ще не дозволяє елементам вивітрюватися.

Ґрунтова біофабрика отримує необхідну їй енергію і елементи живлення з хелатів мікроелементів. Гумінова і фолієва кислоти не тільки мають поживну цінність для мікроорганізмів ґрунту та одночасно виступають і стимуляторами процесів гуміфікації. Процес розкладання соломи проходить 6-8 місяців з дня закладення її в грунт. У цих умовах вже в перший рік культурні рослини можуть використовувати азоту до 15-25%, фосфору 20-30% і калію 25-40%.

Як показали дослідження:

1 т сухої соломи рівноцінна 0,65 т сухого гною
1 т сухої соломи рівноцінна 0,8 т сухого перегною

На сьогоднішній день в Україні на значних площах культивують такі культури, як ріпак озимий та ярий, які поряд з основною продукцією дають високий вихід і побічної продукції – соломи від 2-6 т / га. Заорювання соломи ріпаку становить внесенню 15-20 т органічних добрив. Після мінералізації 5 т соломи ріпаку озимого в грунт надходить до 65 кг / га азоту, 30 кг / га фосфору, 60 кг / га калію, 11 кг / га магнію і 200 г марганцю. Правильне використання таких переваг ріпаку спростовує твердження про те, що ця культура є поганим попередником.Однією з культур, які сильно виснажують грунт, вважається також соняшник. Однак і він здатний повертати в грунт разом з органічними залишками фосфору – 40%, калію – 78%, магнію – 80% і кальцію – 97%. Приорювання 6 т рослинних залишків кукурудзи рівноцінне внесенню 20-25 гною, а на кожну тонну пріпахать соломи повертається 16-17 кг азоту, 47-52 кг фосфору, 30-37 кг калію і 4 кг магнію. Але треба значно прискорити розкладання цих залишків.

Як використовувати комплекс Цеовит Екосолома:

  • Висота стерні не повинна перевищувати 20 см.
  • Солому максимально подрібнити на відрізки не більше 10 см (зернозбиральні комбайни обладнуються спеціальними ножами) і рівномірно розкидати по полю. Для закладення в грунт підходить солома наступних рослин: озимих та ярих зернових, в тому числі кукурудзи, ріпаку, гірчиці, гречки, зернобобових культур (горох, квасоля, соя, люпин, кінські боби), стебла соняшнику, картоплиння, тютюн і культури на зелене добриво, навіть гілки дерев і чагарників, які розсіюють рівномірно по всьому полю. У разі оранки пасовищ Екосолома прекрасно підготує поле до вирощування наступної культури.
  • Поле обприскується розчином добрив Цеовит Екосолома в нормі 2 л / т і 10-35 азоту (карбамід або розчин КАС) на тонну соломи. Розрахунки робляться виходячи з норми мінімальної кількості азоту, в середньому – 10 кг азоту на тонну соломи. швидкість мінералізації прискорюється при спільному використанні з биодеструктор. Для рівномірного зволожен- ня поверхні подрібненої соломи (особливо в посушливий період) необхідно кількість води збільшити до 400-600 л / га.
  • Після обприскування солома задисковується на глибину 10-12 см.
Чому карбамід?

Чому ми рекомендуємо використовувати саме карбамід в якості азоту? При традиційному внесення 200 кг / га аміачної селітри коефіцієнт використання азоту не перевищує 30% (як правило, через відсутність вологи і прямого контакту соломи з азотом в грунті). При перерахунку ми отримаємо чистого азоту 20,4 кг / га. У той же час подібну кількість азоту забезпечує внесення 50 кг / га карбаміду. Грошові витрати на 200 кг селітри становлять 600 грн., А на 50 кг карбаміду – 225 грн. Таким чином, за рахунок внесення карбаміду економимо 375 грн. Найчастіше в якості добрива використовується солома озимої пшениці, вихід її на гектар в середньому становить 4-5 т, коефіцієнт гуміфікації знаходиться в межах 0,15. Оскільки вміст сухої органічної речовини в соломі становить 85%, вона має важливе значення в регулюванні балансу органічної речовини, що надходить в грунт. В середньому 1 т соломи містить 6 кг азоту, 2,5 кг фосфору, 12,7 кг калію, 350- 400 кг органічного вуглецю, 5 г бору, 8 г міді, 39 г марганцю, 0,56 г молібдену, 35 г цинку і 0,5 г кобальту. Додаткове внесення азоту (8-11 кг / т соломи) і препарату Цеовит Екосолома (1-4 л / т соломи) прискорюють розкладання соломи і підвищують вміст елементів живлення в грунті (табл. 2).

 

Таблиця 2. Кількість елементів живлення, які надходять в грунт за рахунок використання соломи на добриво
Поступлення елементів живлення N P2O5 K2O MgO Fe B Cu Mn Mo Zn
кг г
Вміст 4т / га соломи озимої пшениці 24 10 51 3,5 0,7 12 14 158 1,4 114
Після мінералізації соломи (5т / га) + внесення добрива Цеовит Екосолома (10л / га) + внесення 50кг / га азоту 71 10 51 4 0,8 16 15 170 1,6 120

Цеовит і сидерати

Вирощування культур на зелене добриво може успішно замінити гній. Сидерати є вторинним джерелом поповнення макро- і мікроелементів і вуглецю в грунті, а також дієвим агротехнічним заходом у відновленні родючості грунту. Сидерати бувають пожнивні, озимі та інші, чимало серед них бобових культур. Кращою фазою скошування цих культур є цвітіння рослин, оскільки в цей період в рослині максимально накопичені поживні речовини. Рослини подрібнюються кормозбиральних комбайнів на відрізки розміром 10 см, перед оранкою проводиться закладення подрібненої маси сидеральних культур в грунт важкими дисковими боронами, культиваторами. Перед дискованием поле з рівномірно розкиданими відрізками сидерату обробляється добривом.

Цеовит Екосолома за допомогою обприскувача з дозою:
  • 5-10 л Цеовит Екосоломи;
  • або 5-8 л Цеовит Екосоломи + 10-20 кг / га карбаміду або КАС з дозою 30-100 кг / га.

При низькому вмісті фосфору і калію в грунті у всіх випадках буде ефективно додавати 6-9 л / га добрива Цеовит PK. Перший варіант більш дешевий, за нього мінералізація рослинних залишків проходить більш повільно, але ефект азотфиксации найвищий. Після обприскування Цеовит Екосолома сидерати необхідно задискувати, а через деякий час приорати. Практикується також приорювання сидерату без попереднього подрібнення. Повністю розкластися зелене добриво зможе до наступного циклу вирощування. Таким чином, використання соломи в якості органічних добрив сприяє відновленню гумусу в грунті, накопичення в ньому макро- і мікроелементів,
тим самим зменшуючи кількість внесення мінеральних добрив.

Переваги застосування:

Застосування Цеовит Екосоломи в дозі 5-20 л / га з додаванням 10-30 кг азоту значно прискорює процес розкладання органічної речовини, збільшує вихід органічного азоту, рухомого фосфору і калію, а також підвищує кількість доступних для рослин мікро- елементів (Fe, B, Cu, Mn, Mo, Zn). Внесення в грунт 4-5 т соломи з обробкою Цеовит Екосолома (10 л / га) + 50 кг карбаміду дозволить на 50-60% зменшити витрати на внесення добрив, знизити собівартість продукції і підвищити її рентабельність.

Ефективність Цеовит Екосолома забезпечує:

  • ефективне засвоєння макро- і мікроелементів живлення в комплексі з органічними кислотами і стимуляторами (ефективність використання азоту в порівнянні з традиційним внесенням аміачної селітри підвищується в 25 разів);
  • зростання якісного складу мікроорганізмів і проходження всіх біохімічних процесів в грунті;
  • прискорення розпаду і доступності компонентів живлення наявними органічними кислотами;
  • інтенсивний розвиток мікрофлори ґрунту та додаткового накопичення гумусу прискорює процеси мінералізації залишків;
  • облік елементів живлення в забезпеченні потреб врожаю як в цьому році, так і майбутніх періодів;
  • підвищення втричі коефіцієнта використання комплексно внесеного азоту в порівнянні з традиційним внесенням аміачної селітри;
  • найбільш ефективне використання коштів, спрямованих на внесення елементів живлення;
    отримання екологічно чистих високих врожаїв при
  • збереженні родючості і поліпшення екологічного стану полів.

07400, Україна, Київська обл.,
м. Бровари, вул. Єсеніна, 1/1
(044) 451-56-27, (04594) 4-99-99,
(098) 555-70-19, (066) 555-70-16
www.zeovit.com.ua
info@zeovit.com.ua

0 / 5
Напишіть нам
чекайте...
Коментарі

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top
Навігація
Зв'язок

+38 (099) 256-96-89
+38 (098) 547-78-00